Slezská Harta - údolní nádrž s čistou vodou

Slezská Harta je údolní nádrž na řece Moravici u osady Slezská Harta. Díky vyšší nadmořské výšce a chladnějšímu počasí blízkých Jeseníků je jednou z nejčistějších nádrží v ČR. V horkém létě vřele doporučujeme našim hostů jako skvělý typ na celodenní koupání nebo výlet na kole kolem přehrady. Navštivte především Novou Pláň, Leskovec nebo Roudno. Nádrží prochází historická zemská hranice Moravy a Slezska. Stavba nádrže byla zahájena v roce 1987 a dokončena v roce 1997. Napouštění nádrže počátkem roku 1996 a bylo ukončeno již v roce 1997 díky katastrofickým povodním, které zasáhly celou Moravu v témže roce. Podle rozlohy je devátá největší v České republice. Vodní plocha tvarem připomíná čínského draka a je členěna četnými zátokami, přecházející do travnatých luk či lesa. Severní břeh lemuje silnice mezi Bruntálem a Leskovcem nad Moravicí, která na jihovýchodním břehu pokračuje do Bílčic.

Součástí vodního díla je malá vodní elektrárna, vybavena dvěma Francisovýni turbínami o výkonu 0,39 a 2,75MW.Přehrada se využívá pro výrobu energie, jako havarijní protipovodňová ochrana, pro chov ryb, sportovní a rekreační rybolov, a hlavně  rekreaci (koupání a vodní sporty – jachting.) Natáčel se zde velkofilm Johanka z Arku. Také dodává užitkovou vodu pro Ostravsko. Voda přehrady zatopila z části celkem 6 vesnic, Nová Pláň, Rázová, Dlouhá Stráň, Leskovec a Roudno. Téměř zcela byla zatopena obec Karlovec, z níž zůstal zachován pouze kostel sv. Jana Nepomuckého.

Slezská Harta je především rájem rybářů, v přehradě se nacházejí následující druhy ryb: kapr obecný, parma obecná, cejnek malý, cejn velký, lín obecný, amurbílý, karas obecný, ostroretka stěhovavá, mník jednovousý, plotice obecná, jelec proudník, ouklej obecná, vranka obecná, jelec jesen, perlín ostrobřichý, jelec tloušť, hrouzek obecný, ježdík obecný, střevle potoční, slunkaobecná, štika obecná, candát obecný, úhoř říční, okoun říční, sumec velký, pstruh obecný, lipan podhorní, pstruh duhový, siven americký a sumec malý.

Více informací o Slezské Hartě naleznete na www.slezskaharta.eu

Zobrazit všechny tipy

Proč si vybrat penzion Filipovice v Jeseníkách?

Co u nás najdete?

Nový penzion
Grill
Sauna
Dětský koutek
Lyžarské sjezdovky
Parkování zdarma
Vybavená kuchyně
Wifi

Kudy a kam

V tomto období doporučujeme našim hostům navštívit :

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně

Třetí největší přečerpávací vodní elektrárna na světe a zároveň nejrozsáhlejší vodní energetické dílo a jediná přečerpávací vodní elektrárna na území ČR. To stojí za to vidět!

Karlova Studánka - klenot Jeseníků

Karlova Studánka je lázeňská obec ležící v okrese Bruntál. Má 226 obyvatel, její katastrální území má rozlohu pouhých 46 hektarů. 

Skiareál Kouty - moderní skiareál v Jeseníkách jen 12 km od nás

Penzion Filipovice se nachází cca 12km od SkiAreálu Kouty – horského centra zábavy a sportu.

SKIAREÁL - Červenohorské Sedlo jen 6km od nás ...

Lyžařský areál Červenohorské sedlo je jedním z nejznámějších středisek sjezdového lyžování na Moravě. Je známou křižovatkou zimních, ale i letních turistických cest. Nadmořská výška Červenohorského sedla je 1013 m. Sjezdové tratě začínají v nadmořské výšce 1164 m a končí 862 m. S ryzí horskou přírodou se na "sedle" setkáte každý den v zimě i v létě. 

Wellness s bazénem - jen 6km od penzionu , Hotel Červenohorské Sedlo

Z lyží do bazénu - to je plavecký bazén na Hotelu Červenohorské Sedlo

THERME-PARK Velké Losiny

THERME PARK, Velké Losiny - Luxusní relaxace kterou si nesmíte nechat ujít ...

Zábavní centrum Bělá

Centrum dovedností a zábavy.

SKIPARK Filipovice - jen 1km od penzionu

SKIPARK Filipovice - je ideální pro rodinné lyžování za přijatelnou cenu.

Restaurace - Křížový Vrch

Jen to nejlepší ...  .Pro vyjímečné události, romantickou večeři nebo oslavu významného jubilea, doporučujeme návštěvu restaurace Křížový Vrch.

Hotelová restaurace „ U Pošťáka“ Hotelu Stará Pošta

Hotelová restaurace „ U Pošťáka“ Hotelu Stará Pošta je asi 1km od penzionu a rozhodně se zde výborně najíte...

 

 

RELAX-WELLNESS Centrum Malysová

Vířivka/Masáž/Sauna – přednostní služby pro naše hosty

Rozhledna Praděd - dominanta Jeseníků

Rozhledna na Pradědu , místo které musíte navštívit v létě i v zimě 

HRAD SOVINEC

Hrad Sovinec je skvělou volbou pro výlet s dětmi.

LIKÉRKA BAIRNSFATHER - prvotřídní světové likéry z Domašova

Jen 10min chůze od penzionu, po silnici směrem na Videlské sedlo můžete navštívit místní skvělou likérku. Tradičním způsobem podle prastaré receptury a čistě přírodní cestou zde produkují ty nejkvalitnější likéry.