Slezská Harta - údolní nádrž s čistou vodou

Slezská Harta je údolní nádrž na řece Moravici u osady Slezská Harta. Díky vyšší nadmořské výšce a chladnějšímu počasí blízkých Jeseníků je jednou z nejčistějších nádrží v ČR. V horkém létě vřele doporučujeme našim hostů jako skvělý typ na celodenní koupání nebo výlet na kole kolem přehrady. Navštivte především Novou Pláň, Leskovec nebo Roudno. Nádrží prochází historická zemská hranice Moravy a Slezska. Stavba nádrže byla zahájena v roce 1987 a dokončena v roce 1997. Napouštění nádrže počátkem roku 1996 a bylo ukončeno již v roce 1997 díky katastrofickým povodním, které zasáhly celou Moravu v témže roce. Podle rozlohy je devátá největší v České republice. Vodní plocha tvarem připomíná čínského draka a je členěna četnými zátokami, přecházející do travnatých luk či lesa. Severní břeh lemuje silnice mezi Bruntálem a Leskovcem nad Moravicí, která na jihovýchodním břehu pokračuje do Bílčic.

Součástí vodního díla je malá vodní elektrárna, vybavena dvěma Francisovýni turbínami o výkonu 0,39 a 2,75MW.Přehrada se využívá pro výrobu energie, jako havarijní protipovodňová ochrana, pro chov ryb, sportovní a rekreační rybolov, a hlavně  rekreaci (koupání a vodní sporty – jachting.) Natáčel se zde velkofilm Johanka z Arku. Také dodává užitkovou vodu pro Ostravsko. Voda přehrady zatopila z části celkem 6 vesnic, Nová Pláň, Rázová, Dlouhá Stráň, Leskovec a Roudno. Téměř zcela byla zatopena obec Karlovec, z níž zůstal zachován pouze kostel sv. Jana Nepomuckého.

Slezská Harta je především rájem rybářů, v přehradě se nacházejí následující druhy ryb: kapr obecný, parma obecná, cejnek malý, cejn velký, lín obecný, amurbílý, karas obecný, ostroretka stěhovavá, mník jednovousý, plotice obecná, jelec proudník, ouklej obecná, vranka obecná, jelec jesen, perlín ostrobřichý, jelec tloušť, hrouzek obecný, ježdík obecný, střevle potoční, slunkaobecná, štika obecná, candát obecný, úhoř říční, okoun říční, sumec velký, pstruh obecný, lipan podhorní, pstruh duhový, siven americký a sumec malý.

Více informací o Slezské Hartě naleznete na www.slezskaharta.eu

Zobrazit všechny tipy

Proč si vybrat penzion Filipovice v Jeseníkách?

Co u nás najdete?

Nový penzion
Grill
Sauna
Dětský koutek
Lyžarské sjezdovky
Parkování zdarma
Vybavená kuchyně
Wifi

Kudy a kam

V tomto období doporučujeme našim hostům navštívit :

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně

Třetí největší přečerpávací vodní elektrárna na světe a zároveň nejrozsáhlejší vodní energetické dílo a jediná přečerpávací vodní elektrárna na území ČR. To stojí za to vidět!

THERME-PARK Velké Losiny

THERME PARK, Velké Losiny - Luxusní relaxace kterou si nesmíte nechat ujít ...

Adrenalin Park Jeseník

Zábava pro celou rodinu.

Lipovské stezky

Na kole cestou necestou …

Faunapark

Tak trochu jiná ZOO …

Městské koupaliště Jeseník

Když léto tak u vody.

Restaurace - Křížový Vrch

Jen to nejlepší ...  .Pro vyjímečné události, romantickou večeři nebo oslavu významného jubilea, doporučujeme návštěvu restaurace Křížový Vrch.

Rozhledna Praděd - dominanta Jeseníků

Rozhledna na Pradědu , místo které musíte navštívit v létě i v zimě 

Rašeliniště - Rejvíz

Rašeliniště Rejvíz je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Jeseníkách , určitě se sem vypravte na výlet ...

HRAD SOVINEC

Hrad Sovinec je skvělou volbou pro výlet s dětmi.

Slezská Harta - údolní nádrž s čistou vodou

Slezská Harta - Letní výlet k vodě pro celou rodinu

Lom Žulový Vrch - Brankopy

Koupání v zatopených lomech Jesenicka

Zatopené lomy v okolí jsou skvělým typem na výlety za koupáním, spojené s procházkou v přírodě či vyjížďkou na kole. Oblast je jen cca 25km od penzionu.  

Koupaliště Červenka u Javorníku

Zcela nové koupaliště Červenka v obci Javorník cca 35km od penzionu Filipovice